Menič12V /  ± 37 V

Zapojenie takéhoto meniča nájde svoje uplatnenie v prvom rade v audio technike a to v miestach, kde nieje k dispozícii sieťové striedavé napätie, ktoré sa ľahšie prispôsobuje požadovaným aplikáciám. Múdra veta na úvod a teraz prudko do reality: je to ...no v podstate vysokofrekvenčný menič napätia využívajúci nespätané množstvo výhod takmer úplne neznámeho integráku SG3524 s ktorým som sa ja doteraz nestretol, snáď až teraz:-) Tento obvod generuje napätie oboch polarít pre budenie výkonového stupňa , ktorý tvoria trojice slušných MOSFETOV v tvrdo-paralelnom zapojení. Na ich výstupe je klasický Boucherotov člen na filtráciu brumu a iných neželaných vyšších  či nižších harmonických, ako aj rôznych rušivých napätí. Nasleduje jadro meniča - trafko, ale o tejto hračke ešte na záver. Trafo má dve primárne (budiace) cievky a dve sekundárne. Doporučujem nepodceňovať použitie filtrákov , pretože 6 z 5-tich z vás :-) si poie, že akku je ideálny zdroj a teda čo filtrovať ? Áno presne tak. Treba. V neposlednom rade tlmiť nárazy, pretože aj tie nárazy dokážu vybíjať akku a rovnako ju aj pomaličky poškodzovať. Prenosová (a zároveň aj spínacia frekvencia ) je niekolko kHz, a teda je treba použiť kvalitnejšie Schottkyho diódy (ktoré majú ovela vyší medzný kmitočet ako klasické "sieťáky" na 50 Hz). Použité tlmivky sú v podstate lubovolné , ale musia zniesť požadovaný prúd. A nakoniec to najlepšie - delič zo Zenerových diód a LED dióda ako spätná väzba pre stabilizovanie výstupného napätia. Výkon meniča som nikde nevidel, nikdy nemeral ale podla použitého jadra by to mohlo byť tak 200, v špičkách aj 300W ale už s miernzm poklesom, predpokladám.

Postup navíjania trafa:

Počet závitov primárneho vinutia : Np=(1.37x105) / ( F x Ae)   kde Np -počet závitov na primári,F-spínacia frekvencia, Ae-prierez  jadra trafa 

Počet závitov sekundárneho vinutia: Ns/Np=Vo/8,8 kde Ns-počet závitov sekundáru,Vo-výstupné napätie na sekundári

Plocha primárneho vinutia: Ap=0,004xVoxIo kde Ap je tá plocha,Io je prúd výstupný              

Plocha sekundárneho vinutia:As=0,13xIo

 

Pre názornosť uvediem aj enjaký ten praktický výpočet pre konkrétne jadro, ktoré je prstencového toroidného typu, vnútorný priemer je 2,5cm a prierez toho profilu prstenca v centimetroch štvorcových je 0,75.  

Pracovná frekvencia tohoto generátora je 50kHz, teda Np=2,74 , druhý výpočet a teda aj výsledok je Ns/Np=4,2.

Zaokrúhlený počet závitovc na sekundári je 17.Keďže chceme symetrické, tak aj na primári treba 2x3 závity a na sekundári 2x17 závitov.Pre výpočet Ap je treba zadať celé napätie ,teda 74V a výstupný prúd uvažujeme 8A, čiže plocha vyjde 2,36mm2 .Ak použijeme drôt priemeru 1mm tak budeme potrebovať plochu 0,785mm2  , teda pre obe primárne vinutia budeme potrebovať navinúť toto vinutie trojmo takýmto drôtom. Na sekundár nám zo vzorca vyjde As=1mm (pre Is=8) a keďže použijeme drôt priemeru 0.8mm, budeme potrebovať takýchto drôtov použiť dvojmo.

Ešte snáď len, že diódy rovnako ako aj tranzistory treba dobre chladiť, v opačnom prípade bude z meniča varič,a teda nesplní pôvodný účel. Asi.

Schéma  zapojenia :

Pôvodný zdroj : KTE 3/2005