Jednoduchý reflexný prijímač

 

Popisovaný prijímač pracujúci na vlnovom rozsahu stredných vĺn je postavený na veľmi jednoduchom princípe.  S popisovaným prijímačom neočakávajte nejaký extra silný príjem, výhodu budú mať tí, ktorí ho budú používať v blízkosti vysielača, alebo na vyvýšených miestach, pretože neobsahuje v podstate žiadny MF stupeň, ktorý by mu pomohol k citlivosti.

Postup výroby : najskôr si navinieme cievky: vstupný obvod sa navíja na ladené jadro (feritové) ,

Vinutie 1,2 má 70závitov, vinutie 3,4  iba asi 10 závitov lakovaného drôtu 0,1mm, prípadne vf lanka.

Cievky L3 a L4 majú po 200 závitov podobného drôtu na každom vinutí, sú navinuté na ladenom jadre- feritový hrnček.

Ak sa rozhodnete stavať popisovaný prijímač, a nebudete mať presne taký typ tranzistora , ako je potrebný na vstupe (teda 156NU70) tak to môžete rovno zabaliť! Nevyplatia sa náhrady, pretože najpodobnejšiu náhradu, aká so používala pre náhradu 156NU70 je úplne nevyhovujúca pre toto zapojenie, iba ak by ste prijímaly veľmi silné signály. Druhý tranzistor nieje kritický, vyhovie v podstate ľubovoľný nf typ.

Anténu je dobré mať čo najdlhšiu, zlepší sa príjem. Sluchátko je pôvodný autorom doporučené staré bakelitové 2000 ohmvé, no mne to šlapalo aj  sklasickým telefónnym. Pretože podobné zapojenie nie je určené pre úplných začiatočníkov, popis nastavenie vstupu  neuvádzam.Ešte raz zdôrazňujem že pre podobné typy prijámačov je veľmi dôležitá poloha príjímača, ajkeĎ prijímame signály v oblasti stredných vĺn!

Schéma zapojenia :

 

 

 

Ivan Bogár

Autor