Ako rýchlo zmerať bipolárne tranzistory 

V amatérskej praxi sa nám často môže stať, že potrebujeme zistiť označeni vývodov tranzistory a katalóg ani internet niesú poruke. V takomto prípade nám príde vhod jednoduchá skúšačka , ak si uvedomíme že bipolárny tranzistor sú v podstate dva PN priechody, teda akokeby dve diódy. Ako to teda prebieha. Predstavme si ľubovoľný bežný tranzistor, ktorý chceme merat, napr tento :

     

No haha, zapojenie vývodov tohoto tranzistora poznáme, ale vysvetlíme si to na známom prípade, aby sme zistili ako to má fungovať, ako to funguje a teda vieme, k čomu sa  v praxi budeme snažiť dopátrať.  Pri známom meraní sa na tranzistor polarity NPN pripojuje na bázu  kladný pól skúšačky, pretože tranzistor NPN vyzerá v náhradnej schéma asi takto :

    

Teda už vieme, prečo ide plus pól na bázu. Zvyšok merania spočíva v tom, že overíme priechodnosť PN priechodu na BE a BC. V oboch prípadoch musí byť tranzistor vodivý. Vo všetkých ostatných kombináciách dobrý tranzistor  s našou skúšačkou nevykazuje vodivosť, aj áno, tranzistor je zlý ! Pre tranzistory PNP platí všetko naopak, ako som doteraz uviedol. Konštrukcia skúšačky:

   

veľmi efektne nakreslená skúšačka (nechcelo sa mi to kresliť schematicky, trochu zmena), prakticky je možné zameniť zdroj napätia za ľubovoľný  a rezistor prepočítať , aby obvodom tiekol prúd okolo 20mA. Takáto skúšačka je výborný pomocník pri zisťovaní skratov, ale aj vodivosti, rozsah jej použitia nechám na každého z vás. Oplatí sa ale aj kvôli jednoduchosti urobiť aj túto skúšačku, ale vývody pre tranzistory vynechať, voltmetrom zmerať ktorý pól je aký a teda budete mať skratomer , ktorý indikuje skrat do 1Mohm.