<- späť                     Ako navíjať transformátory ?

   Hmm..zamyslime sa najskôr nad tým, či sa do toho odhodláme a či nie. Nieje v tom žiadna záľudnosť, nič ťažké , no predsa je to životu nebezpečné. Čo k tomu budeme potrebovať : Transformátor na previnutie, prípadne kostričku a plechy iného transformátora , lakovaný DOTERAZ NIKDE NEPOUŽITÝ DROT na navíjanie transformátorov a dávku trpezlivosti. Spôsob, akým sa rozoberie trafo si zistíte na vašom konkrétnom trafe, no zapamätajte si postup rozoberania, pretože v opačnom slede to bude postup skladania, to ste iste nevedeli, že ? :-)

Najskôr zopár výpočtov a to maximálny príkon jadra , ktorý vypočítame tak, že umocníme prierez jadra transformátora na druhú. Je to teda príkon, výkon je vždy menší , záleží podľa účinnosti. Bežné malé trafká majú tak od 80 %, čiže celkom kľudne môžeme toto číslo považovať za smerodajné (za malé trafká považujem trafá do príkonu 1 kW ! ). Ak je maximálny príkon jadra menší, ako má náš transformátor, ktorý chceme vyrobiť -nemôžme teda so zaručením akosti použiť toto jadro, v nôdzi sa to dá ale je to sprevádzané silným ohrevom a veľkým rizikom zničenia trafa.   Ešte si ujasníme to, že čo vlastne chceme získať z nášho trafa.

Teda potrebujeme poznať hodnotu napätia , na ktoré chceme transformovať, ale z akého ideme transformovať.

Vinie sa vinutie hlavne kvôli šetreniu miesta a zabráneniu rezonancie (kmitu plechov) tesne vedľa seba, závit vedľa závitu, medzi každou vrstvou papierový podklad pre izoláciu. Ďalej si ujasníme pojmy ako transformačná konštanta (je to číslo - menovateľv zlomku- nemení sa), ďalej je to počet závitov, prúdová hustota - určuje priemer vodiča. Nebudem brať pri svojich výpočtoch ohlad na kolísanie napätia v sieti ani straty na trafe, nakoľko som v praxi navinul niekoľko desiatok transformátorov počnúc Medzifrekvenčnými trafkami do prijímačov cez klasické "sieťáky" až po zváracie trafá a nikdy som tieto aspekty nebral do úvahy a vždy, naozaj vždy to šlo bezchybne. Váš názor na tento systém je iste odlišný, no môj systém v praxi funguje. Nebriem alúkoľvek zodpovednosť za škody a ujmy na zdraví spôsobené neodbornou manipuláciou s transformátormi !

Ešte uvediem praktický výpočet pre dokonalú názornosť aj s obrázkami : 

   

    kostrička transformátora                           lakovaný drôt na navíjanie

 

Výpočet obsahu jadra transformátora :

  S = a . b [ cm2,;cm,cm ]

Výpočet maximálneho príkonu transformátora, ktorý je schopný prenášať :

Príkon = S2  [ W ; cm]

Výpočet potrebného počtu závitov podľa požadovaného napätia :

 n = ( 45 / S ) . U  [ - ; - , cm2 ]

Výpočet potrebného priemeru vodiča podľa požadovaného prúdu :

J (prúdová hustota) = 2,5 A.m-1

d =  druhá odmocnina z ( I / J) [ mm ; A, A.m-1]

 

Praktický výpočet :

Požadujem primárne napätie 230 V,  sekundárne 12 V a výkon 100 W. Trafo má prierez jadra 45 cm2.

Riešenie :

n1 = (45/45) . U1 = 1 . 23O = 230 závitov

n2 = (45/45) . U2 = 1 . 12 = 12 závitov

J = 2,5 A . m2

P = 100 W  =Príkon = ( 100/80 ) . 100 = 125 W

I1 =  Príkon / U1 = 125 / 230 = 0,54 A

d1 = druhá odmocnina z ( 0,54/2,5) = 0,46 mm

I2 = Výkon / U2 = 100 / 12 = 8,33 A

d2 = druhá odmocnina z ( 8,33 / 2,5 ) = 1.82 mm

Záver :

Požadovaný transformátor bude mať na primárnej cievke 230 závitov o priemeru drôtu 0,46 mm, na sekundárnej cievke 12 závitov drôtu priemeru 1,82 mm.

                                        .....nič zložité :-)