<- späť Ako začať ?
Ak ste sa už rozhodli pracovať s jemnou elektronikou , urobili ste možno dobre, ale to záleží od každého z Vás. Rozhodnutie začať v tejto oblasti pracovať, vyrábať,konštruovať a zdokonalovať sa muselo niečo podnietiť, no to je vaša osobná vec. Pokial je vaším prvoradým cielom niečo iba vyrábať, bezpodmienečne budete potrebovať spájkovačku, cín, kolofóniu, nejaké štipačky, srobováčik, kusy káblov, nejaké tie použité súčiastky. Najlepším zdrojom na použité súčiastky sú pokazené elektronické obvody, televízory, rádia a iné prístroje, ktoré najskôr rozoberieme a vyspájkujeme všetky súčiastky. Z dostupnej literatúry sa naučíme spoznávať a rozdelovať súčiastky podla typu, teda naše novozískané súčiastky si zatriedime. Je vhodné, ak máme nejakú tú zbiercku schém na vyrobenie nejakých obvodov, ktoré nás zaujímajú. Vhodným zdrojom je napríklad časopis Amatérske radio, ktoré je bežne v predaji, alebo jeho staršie čísla, alebo scany na CD nosičoch ročníkov tohto časopisu.
PO nájdení vhodnej schémy a pozháňaní všetkých potrebných súčiastok si ale uvedomíme, že nám ešte čosi chýba a to sú : merač základných elektrických veličín (Volt, Ohm , Ampér) , doska na plošné spoje ( cuprextit), leptadlo (najbežnejší chlorid železitý) a fixka (iné metódy si rozoberieme neskôr).
Postup návrhu cestičiek na doske (doske plošných spojov) si vysvetlíme na najjednoduchšom postupe:
Prekreslíme si schému na papiera postupným prikladaním súčiastok skutočných ku ich schematickým značkám v schéme si zaznačíme body, kde budú otvory pre ich pripojenie. Označíme ich výrazne, aby sme ich opticky nestratili (čierna alebo modrá fixka) . Keď sme už naznačili všetky body pre súčiastky, pospájame tie body, ktoré majú byť vodivo spojené. Dostaneme obrazec plošných spojov, ktorý potom zmenšujeme na vhodnú mieru, no vzdialenosti vývodov jednotlivých súčiastok nemôžme zmeniť. Tento návrh obrazca potom priložíme k cuprextitovej doske zo stany medenej fólie a jemným prepichnutím šidlom, alebo jamkárom nazačíme na fólii miesta, kde budú neskôr pripevnené súčiastky. Po prenesení všetkých bodov vyčistíme cuprextitovu dosku čistiacim práškom a riedidlom zbavíme mastnoty, prstami sa po tom už fólie nedotýkame! Centrofixkou, najlepšie čiernou urobíme krúžky okolo naznačených bodov a tieto body podla návrhu plošného spoja pospájame. Cestičky nakreslené musia byť kvalitné, dostatočne čierne, nepoužívame už slabo píšucu fixku . Po nakreslení dáme doštičku leptať do teplého roztoku chloridu železitého, doštička by mala plávať na hladine medenou stranou nadol. Ak sa ponorí, nevadí, o trošku neskôr sa vyleptá. Vyleptanú doštičku spoznáme tak, že všetka nezafarbená meď je odstránená, medené plochy zafarbené musia zostať. Po leptaní opláchneme doštičku pod vodou a očistíme ju riedidlom. Na miestach naznačených bodov pripojenia súčiastok potom vyvrtame dierky podla veľkosti vývodov konkrétnych súčiastok, zvyčajne sa všetky diery vrtajú vrtákom 1mm. Po vyvrtaní podosádzame súčiastky na svoje miesta, ale pozor, podla tohto návrhu musím ebrať do úvahy, že návrh je pohlad umiestnenia súčiastok zo strany spojov, je teda potrebné nájsť tie ktoré dierky an druhej strane a do nich umiestniť súčiastky, logické, nie ?
Postupne tieto súčiastky prispájkujeme, a nakoniec pripojíme nejaké prívodné vodiče a pripojíme dané zapojenie na zdroj napätia. Ideálne je, aby naším prvým výrobkom bol nejaký blikač, jeho funkcia je zrejmá hneď na doštičke so súčiastkami. Horšie by to bolo, keby sme sa rozhodli ako prvé si vyrobiť zosilovač a on by hneď po zapnutí začal zakmitávať a my úplne v tejto oblasti nevzdelaní by sme nevedeli, že čo teraz s tým.
Pre napájanie je na začiatok vhodné mať nejaké tužkové baterky, a lebo 4,5 alebo 9V baterku, poprípade aj adaptér s prestaviteľným napätím. Ak hladáte zapojenia, ktoré by ste skúsili vyrobiť, nájdete ich aj na tejto stránke, alebo veľmi jednoduché no zaujímavé zapojenia sa nachádzajú aj na stránke môjho dobrého priatela. Prajem veľa úspechov a elánu pri konštrukciách !