TRX CW  0,5 W

Keď som s apred časom hodil do amatérskeho vysielania ako debil hlavou proti múru, moje prsty začali z času na čas písať klúčom čoraz zrozumitelnejšie a aj čítať som už čo to dokázal, rozhodol sa pre stavbu transceivra, teda TRX. Schému som mal dovtedy iba jednu, a to sedempásmový TRX od OK2HAP s názvom TESAR. Schéma to na začiatok pomerne zložitá, ako taký malý televízor. Chodil som okolo neho, okukával, chcel som stavať iba časti, najskôr iba VFO, potom zmiešavač, po čase koncák, aby to aspoň nejako vysielalo. Nakoniec som sadol za net, ako k "studni nekonečných inšpirácii" a našiel som to, čo mi prešlo rukou asi pred dvomi rokmi, ale som si to nevšimol. Jeden žilinský rádioamatér , konkrétne om3cug si uvedené zapojenie postavil a zamenil prijímač za vlastný a výsledky mal vynikajúce. tak som si začal preštudovávať celý ten návod, až ma to nakoniec celé chytilo a o pár hodín som už leptal plošák na TX čast :-) tomu s amyslím hovorí nasadenie, hehe. Od tých čias (august 2006) prešla hodná doba, no nakoniec som zostal iba pri perfekte preštudovanom VFO (tento je typ Clapp) a precízne nastavenom ladiacom rozsahu s výbornou stabilitou frekvencie. Nakolko som mal v auguste málo času (robota) , od septembra (som chcel mať už hotový aspoň TX)  bolo času ešte menej (škola v BA). Teraz som doma, máme skúškové a tak som opäť vykopal nedokončenú vec a našiel som si pri nej lístok "treba vyrobiť nový plošák...starý mal od častého preletovávania cievok odpadnuté cetičky v oscilátore). Teraz je nedeľa 7.1.2007 a 1:20 hod a nový vyleptaný plošák leží vedľa notebooku tu na stole, čaká na vrtanie a osadenie. Večer vyzerá sľubne, len či sa mi do toho niečo nepripletie. (Postupne sem pribudnú všetky praktické skúsenosti...)

Popis častí : 

RX časť (prijímacia) : Ako som už spomenul jedná sa o zapojene z autorskej dielne om3cug. Prijímač sa dá preladiť v celom pásme 80m, no pri prijímani SSB signálov je treba správne naladiť postranné pásmo, lebo v bežnej prevádzke prijíma obe postranné naraz ( daň za priame zmiešavanie kmitočtu). Jadrom prijímača je osvedčený IO typu A 244D . Oscilátorový signál do zmiešavača sa odoberá v VFO (prijímač prijíma na frekvencii na ktorej vysiela vysielač). Na vstupe prijímača je dvojobvodová pásmová priepusť s kapacitnou väzbou. Signál ďalej putuje na symetrický vstup IO. Za jeho detektorom je zaradený LC obvod naladený na 700 Hz. Tento obvod tvorí zároveň celú selektivitu prijímača. Cievka v rezonančnom obvode je navinutá na hrnčekové jadro, pre dosahnutie potrebnej indukčnosti je potrebné použiť čo najtenší drôt. Plošný spoj je obojstranný - nieje treba navrhovať zemné spoje, vrchná časť je celá zem. v okolí dier sa väčším vrtákom odstráni "zemniaca" vrstva. Plošný spoj je možné uložiť si  z dolnej časti stránky.

TX časť (vysielacia): Celý vysielač je prevzatý z AR 1984/6 a jedná sa o typ QRPP TRX KOLIBRÍK od autora OK1DLY. VFO pracuje v známom Clappovom zapojení a napájacie napätie pre oscilátor stabilizuje tranzistor T5, stabilizované napätie by malo byť 9-10V. V žiadnom prípade nepoužite monolitický stabilizátor!!! Cievku L7 je potrebné zaliať alebo inak stabilizovať (najlepšie je asi predsa len zaliať) , pretože pohyby s ńou majú za následok plávanie frekvencie a teda jej nestabilitu. Obvod tvorený s L8 a C27 potláča nežiadúce harmonické kmitočty.kapacitu kondenzátora C 29 volíme z rozsahu 10-15nF, radšej menšiu. Ďalej treba dbať, aby tranzistor T7 nemal príliš veľký prúdový zosilňovací činiteľ, pretože môže prebudiť koncový (PA) stupeň. Najlepšie výsledky sa dosahujú s tranzistormi KF 508, potom s KF 507,KSY 34. Tranzistory KU 601 alebo KU 611 sú použiteľné, ale podstatné zvýšenie výkonu neprinesú! Dobrým zapojením je aj paralelné zapojenie 2 ks KSY34. Tranzistor z rady KFm ktorý sem vôbec nepatrí je KF 503 a 504.

Ako to oživiť?  V prvom rade kontrola odoberaného prúdu naprázdno- cca 20mA. ďalej sa prekontroluje napätie na emitore T5 ( či stabilizuje stabilizátor napätie pre VFO).NF zosilňovač v prijímači sa otestuje dotykom prsta na jeho vstupe (v slúchadlách počuť brum ). Čo do prevádzky - ako paltí pre TRX-y s priamym zmiešavaním - protistanica sa ladí an nulový záznej a potom sa potenciometrom RIT  naladí na jednu alebo druhú stranu od nulového zázneja tak, aby sme protistanicu počuli (nie tak, aby sme ju nepočuli, načo potom počúvame??). Na prepínanie TX/RX bol použitý prepínač ISOSTAT, vyhovie aj jednoduché tlačítko s tranzistorovým obvodom a tienenými relátkami vo vnútri (je to elegantnejšie, ale náročnejšie).

        Schéma TX časti :      

 

 

       Schéma RX časti :

       

  Plošné spoje :            

Po kliknutí sa zobrazia zväčšeniny plošných spojov a osadenie dosiek súčiastkami. Doska prijímača motív plošáku zo strany súčiastok nemá-netreba:-))

Obsah návodu bol prevzatý z webu od om3cug.