LAN káble....

Čo sú a načo sa používajú – to tu rozpisovať nebudem (mnoho autorov už napísalo svoje tisícikorunové knižky okolo sietí), ja chcem len jednoducho zabrdnúť aj do tejto oblasti. Nejaké šikulka hlavička vymyslela, že sa bude používať na spojenie dvoch počítačov  kábel zvaný FTP alebo UTP, kedy ako podla prevedenia a to buď tienený, alebo nie, najčastejšie majú 8 žíl (4 dvojice) a to oranžovobiely+oranžový , hnedobiely+biely , modrobiely+biely , zelenobiely+zelený)  Farebné rozlíšenie nieje tak kritické ako funkčné, no predsa keby niekto mal záujem  dodržiavať farebnú schému, v anglických skratkách pri popise  uvediem aj farby.

 

Popis konektora RJ 45 LAN :

 

1-     Prijaté dáta +        WO

2-     Prijaté dáta –             O

3-     Odoslané dáta +    WG

4-     NC                            B

5-     NC                         WB

6-     Odoslané dáta -       G     

7-     NC                          WB

8-     NC                           B

 

Počítače spájíme káblom hneď niekolkými spôsobmi:

-  priamo dva a viac PC  (sieťovka-sieťovka a pod)

-  cez switch, routek, AP, bridže, repeater,…..

 

Pri spájaní dvoch PC  priamo sa používa takzvaný  krížený „crossover cable“. V tomto kabli sa vzájomne Křížka káble pre vyslané a prijaté dáta, pólovo však nie!

Jednoducho je teda zamenený na druhej koncovke vývod 1 - 3 , 3-6 , 6 – 2, 3 – 1.

Při spájaní cez iné médium (nie priamo ) sa robia klasické priame „straight cable“ , kde sa nič nekríži, čo začína vo vývode 1 končí vo vývode 1, apod.

Teda vidíme, že jedným klasickým UTP káblom vieme  viesť až dve linky, napr prívod LAN k dvom PC od routra, switchu,… keďže využívame len 4 káble. Príkladom využitia ďalších vodičov je tzv. POE (power over ethernet) , je to napájanie buď AP, Switch, routra,alebo iného zariadenia malým napätím  s využitím volných vodičov v UTP kábli.

Ako sa to asi realizuje môžete vidieť na obrázkoch nižšie: